W dzisiejszych turbulentnych czasach firmy produkcyjne spotykają się z wieloma zdarzeniami mającymi bezpośredni lub pośredni wpływ na koszt wytworzenia produktów. Zmieniające się notorycznie ceny surowców i materiałów, presja na zwiększanie wynagrodzeń siły roboczej , rosnące koszty energii czy koszty związane z niezbędnymi inwestycjami to wszystko rzutuje na rentowność współczesnej firmy produkcyjnej. Z dostępnych raportów dla branży produkcyjnej wynika jasno, że najczęstszym wyzwaniem stawianym obecnie przed Dyrektorami Produkcji jest pogłębiona analiza kosztów produkcji w celu ich ograniczania.. Dzięki prawidłowej metodyce liczenia TKW – Technicznego Kosztu Wytworzenia firmy produkcyjne mogą pozostać lub zdobyć przewagę konkurencyjną w obszarze kosztów.
Brak jednolitej metodyki:
Firmy mogą mieć trudności z ustaleniem spójnej metodyki obliczania kosztów TKW..
Nieprawidłowa alokacja kosztów:
Przy wyliczaniu kosztów TKW ważne jest prawidłowe przypisanie kosztów związanych z pracą do odpowiednich jednostek czasu.
Brak dokładnych danych dotyczących czasu pracy:
Brak szczegółowych informacji na temat czasu przeznaczonego na poszczególne zadania
Zmienność kosztów związanych z pracą:
Koszty TKW mogą ulegać zmianom w zależności od różnych czynników, takich jak wynagrodzenia, nadgodziny, benefity pracownicze itp.
Kompleksowość produkcji:
W przypadku firm produkcyjnych, które posiadają wieleć etapów produkcji, różnorodność zadań i złożoność procesów może być trudne wyliczenie TKW
Różne technologie i systemy: Niewłaściwie skonfigurowane lub nieaktualne systemy mogą prowadzić do niedokładnych danych i błędów.
Niska wydajność systemu
Papierowy obieg dokumentów
Brak jednego miejsca do zarządzania technologiami produkcyjnymi
Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowym omówieniem rozwiązania , zapraszamy do kontaktu z ekspertem GECOS.:
Obliczanie TKW (Technicznego Kosztu Wytworzenia) może być specyficzne dla danej branży i procesu produkcyjnego, dlatego ważne jest dostosowanie poniższych kroków do indywidualnych potrzeb i warunków przedsiębiorstwa.
Precyzyjną identyfikację kosztów bezpośrednich w tym dynamikę zmiany kosztów surowców, całkowite koszty związane z wynagrodzeniem pracownika, dynamiczne ujęcie kosztów energii, koszty amortyzacji maszyn użytych do produkcji, koszty opakowań, usług zewnętrznych oraz odpadów.
Precyzyjną identyfikację kosztów pośrednich : Koszty utrzymania ruchu, koszty kontroli jakości, koszty uzyskania certyfikatów i badań
Dokładnie dobór kluczy podziałowych dla kosztów pośrednich:
Dokładne przypisanie kosztów bezpośrednich i pośrednich do jednostki produktu
Ciągły monitoring kosztów i aktualizacje wyliczeń.
Szczegółową analizę wyników i ocenę efektywności procesu
Poznaj nasze case studies i sprawdź jak nasze rozwiązania pomogły naszym partnerom biznesowym.
Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowym omówieniem tego narzędzia, zapraszamy do kontaktu z ekspertem GECOS.: