Zwiększenie konkurencyjności firmy z pomocą ERP
Tadeusz Jerzak
15 lip 2024
Optymalizacja
Udostępnij:
Wraz z rozwojem technologii i coraz większym wspieraniem przedsiębiorczości rynek staje się bardziej konkurencyjny. W związku z tym rośnie również popularność zaawansowanych systemów, które pozwalają optymalizować i usprawniać działania. Jak ERP może wpływać na konkurencyjność Twojej firmy? Dlaczego warto zainwestować w tego typu system? Sprawdź!
Czym jest konkurencyjność?
Konkurencyjność można najprościej określić jako zdolność konkurowania. Pojęcie to odnosi się do prowadzenia działań dążących do osiągania takich samych lub zbliżonych celów (jak np. zysk, udział w rynku) jak inne podmioty gospodarcze. Pojęcie to można też rozumieć jako zdolność firmy do oferowania produktów lub usług, które są bardziej atrakcyjne dla klientów niż te proponowane przez konkurencję.
Konkurencyjność firmy może być analizowana na wielu poziomach, m.in. w zakresie cen, jakości, technologii, strategii czy zasobów. Wpływają na nią natomiast takie czynniki jak:
- innowacyjność,
- koszty produkcji,
- jakość i efektywność pracy,
- infrastruktura,
- dostęp do rynków,
- polityka gospodarcza,
- kapitał ludzki.
Przewaga konkurencyjna jest taką pozycją przedsiębiorstwa, kiedy generuje ono większą wartość dla klientów, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwa dążą do jej wypracowania.
Jak zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa?
Budowanie przewagi konkurencyjnej wymaga kompleksowego podejścia. Zwykle rozpoczyna się od analizy samej organizacji, a także jej pozycji rynkowej. Na tej podstawie opracowuje się cele strategiczne, a następnie ustala sposób działania, który pozwoli je osiągnąć.
Do najpopularniejszych metod zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstwa należą:
- rozwój nowych produktów lub udoskonalanie istniejących zgodnie z potrzebami klientów;
- optymalizacja wewnętrznych procesów firmy w celu zwiększenia wydajności, zmniejszenia kosztów i poprawy jakości;
- opracowywanie odpowiednich strategii cenowych;
- inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników, wzrost produktywności i motywacji;
- tworzenie i odkrywanie nowych rynków;
- wdrażanie systemów zarządzania jakością;
- nawiązywanie strategicznej współpracy z innymi podmiotami;
- wzmacnianie wizerunku marki;
- optymalizacja łańcucha dostaw;
- promowanie konkretnej kultury organizacyjnej;
- wprowadzanie lepszych metod zarządzania ryzykiem;
- inwestycje w badania i rozwój.
Znaczący wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstwa mogą mieć nowoczesne narzędzia. Szczególną rolę odgrywają kompleksowe systemy, które pozwalają usprawniać działanie przedsiębiorstwa w wielu obszarach i na różnych płaszczyznach – takie jak ERP.
ERP a konkurencyjność przedsiębiorstwa
System ERP (Enterprise Resource Planning) to zintegrowane oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie i automatyzację kluczowych procesów biznesowych, w tym: produkcji, sprzedaży, logistyki, finansów czy zasobów ludzkich. Stanowi ono centralne źródło danych w firmie, dzięki czemu ułatwia przepływ informacji i współpracę pomiędzy poszczególnymi działami. Te cechy systemów ERP sprawiają, że pomagają one zwiększać konkurencyjność przedsiębiorstwa. Jest to możliwe m.in. dzięki:
- poprawie efektywności operacyjnej – system ERP pozwala optymalizować procesy biznesowe, a ułatwiony dostęp do danych przekłada się na wydajność pracy;
- zwiększaniu kontroli nad procesami biznesowymi – integracja różnych procesów w ramach jednego systemu pozwala również lepiej nimi zarządzać i np. skuteczniej dostosowywać ofertę do potrzeb klienta;
- zredukowaniu błędów – usprawnienie przepływu informacji pozwala ograniczyć problemy wynikające z niezgodności i braku dostępu do aktualnych danych;
- automatyzacji – systemy ERP pozwalają automatyzować wiele powtarzalnych zadań, a tym samym oszczędzać czas i zwiększać produktywność;
- redukcji kosztów – poprawa komunikacji, automatyzacja i centralizacja w przechowywaniu danych pozwalają także redukować koszty operacyjne;
- wsparciu podejmowania decyzji – przejrzysty dostęp do danych ułatwia monitorowanie zarówno wewnętrznych procesów, jak i sytuacji rynkowej; tym samym podejmowanie trafnych decyzji biznesowych jest łatwiejsze.
Co istotne, systemy ERP pozwalają na integrację wielu aspektów działalności przedsiębiorstwa: od produkcji, poprzez gospodarkę magazynową aż po księgowość. Ponadto mogą być integrowane z systemami do zarządzenia relacjami z klientem (CRM). Dlatego sprawdzają się w niemal każdej branży. Doskonałym przykładem jest Comarch ERP XL, który ma modułową budowę i idealnie dopasowuje się do potrzeb organizacji. Co więcej, może być przystosowany do szybkiego wdrożenia – dlatego pierwsze efekty możesz zaobserwować już po miesiącu!
Obejrzyj
Czytaj dalej
Automatyzacja procesów księgowych z systemem ERP – nowoczesne podejście do księgowości
KPI Twojej firmy. Jak monitorować kluczowe wskaźniki efektywności?
Dotacje na system ERP – kto i jak może się o nie ubiegać? Przewodnik