Blog

System ERP a MES  – podobieństwa i różnice

Zastosowanie nowoczesnych systemów informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych stanowi znakomity sposób na zwiększanie ich efektywności i konkurencyjności na rynku. Ważne jednak, aby dobierać odpowiednie rozwiązania. Obecnie zarówno systemy MES, jak i ERP są popularne, ale mają różne zastosowania i funkcje. Czym się różnią? Które z nich najlepiej sprawdzi się dla Twojego biznesu? A może należy stosować je jednocześnie?

Czym jest system MES?

System MES (Manufacturing Execution System, czyli System Realizacji Produkcji) to rozwiązanie informatyczne skoncentrowane na procesach produkcji. Monitoruje cały proces produkcyjny, począwszy od przyjęcia surowców aż po gotowy produkt. Służy przede wszystkim do poprawy wydajności procesów produkcyjnych, minimalizacji strat i zwiększania jakości gotowych wyrobów. Oferuje szereg narzędzi, które umożliwiają nie tylko śledzenie postępu każdego zadania, ale też planowanie operacji, tworzenie technologii produkcyjnych oraz szybkie reagowanie na ewentualne problemy.

Czym jest system ERP?

System ERP (Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) służy do zarządzania kluczowymi obszarami firmy, integrując wszystkie aspekty jej działalności. Uwzględnia narzędzia wspomagające np. zarządzanie logistyką, sprzedażą, księgowością czy kadrami. Jest to oprogramowanie wspierające całościowe zwiększanie efektywności w organizacji przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka i poprawie koordynacji działań.

MES a ERP – różnice pomiędzy systemami

Już z powyższych krótkich opisów wynika, że systemy MES i ERP różnią się dość znacząco. Chodzi tu przede wszystkim o aspekty, na jakich się skupiają. Podczas gdy ERP służy do zarządzania całym przedsiębiorstwem, MES skupia się tylko na obszarze produkcji. Ponadto wśród różnic pomiędzy systemami MES a ERP można wskazać:

  • skalę zastosowań – systemy ERP są wysoce skalowalne i mogą być stosowane zarówno w mikroprzedsiębiorstwach, jak i w dużych firmach; systemy MES najlepiej sprawdzają się jednak w dużych firmach produkcyjnych, przy złożonych procesach;
  • szczegółowość – system ERP dostarcza raczej ogólnych informacji w skali całej firmy, co ułatwia zarządzanie i podejmowanie strategicznych decyzji; natomiast MES pozwala uzyskać dość szczegółowe dane, pozwalając na dogłębną analizę i optymalizację;
  • sposób korzystania – systemów ERP najczęściej używa się na komputerach lub urządzeniach mobilnych podczas pracy w terenie; MES często stosowany jest w taki sposób, że w hali produkcyjnej dane wyświetlane są na wielkich ekranach; pozostali pracownicy korzystają z systemu na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Jak zatem widać, systemów ERP i MES na pewno nie można stosować zamiennie. Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy bowiem przede wszystkim od obszaru, jaki chcesz optymalizować.

Różnice między MES a ERP

MES, ERP czy dwa w jednym – jaki system wybrać?

Wybór pomiędzy MES a ERP powinien zależeć przede wszystkim od potrzeb i charakteru działalności Twojego przedsiębiorstwa. System MES nie sprawdzi się poza przedsiębiorstwami o charakterze produkcyjnym. Natomiast ERP jest uniwersalny, gdyż pozwala kontrolować różne obszary działalności firmy. Jeżeli zajmujesz się produkcją, MES pomoże Ci poprawić jej wydajność i jakość, redukując jednocześnie koszty. Za sprawą wysokiego poziomu szczegółowości lepiej sprawdzi się przy optymalizacji produkcji niż system ERP. Każda firma musi samodzielnie zdecydować, jakie rozwiązanie będzie dla niej bardziej przydatne.

MES i ERP – możliwości integracji

Nie musisz jednak wybierać! Istnieje możliwość stosowania w firmie jednocześnie systemu MES i ERP – i może to być bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki temu skutecznie zoptymalizujesz cały proces produkcji, dbając jednocześnie o jego integracje z pozostałymi obszarami funkcjonowania firmy. Połączenie ERP i MES pozwala zbudować kompleksowy system zarządzania jakością i zapewnić wszystkim pracownikom dostęp do tych samych informacji. Tym samym efektywne zarządzanie zasobami staje się łatwiejsze, a trafne decyzje można podejmować szybciej. 

Rozważając integrację, warto także zwrócić uwagę na fakt, że zaawansowane systemy ERP (takie jak Comarch ERP XL) często zawierają wbudowane moduły MES. Jednakże klienci mogą wybrać specjalistyczne systemy MES, które lepiej odpowiadają potrzebom przedsiębiorstwa. W takim przypadku należy zintegrować działający system ERP np. przytoczony tutaj Comarch ERP XL z wybranym system MES.

Firma GECOS najczęściej zajmuje się wdrożeniem systemów ERP właśnie z gotowymi systemami MES. Jednakże, ze względu na elastyczność wybranych rozwiązań, wspiera również swoich klientów w integracjach MES z ERP.

Obejrzyj
22:39
19 lipca

Wszystko o KSeF z perspektywy dostawcy systemów informatycznych ERP

Comarch ERP XL
Czytaj dalej
20 grudnia

Integracja ERP z innymi systemami w firmie – korzyści, wyzwania, przebieg procesu

Optymalizacja
20 grudnia

Optymalizacja kosztów w firmie

Optymalizacja
12 grudnia

Czym jest transformacja cyfrowa przedsiębiorstw?

Optymalizacja
Powiązane tematy

Comarch ERP XL

Zarządzaj plikami cookies