Blog

Ustawa o KSEF odrzucona przez Senat, co to oznacza dla przedsiębiorców ?

Wakacyjny okres dla przedsiębiorców jest podwójnie gorący,  nie tylko ze względu na pogodę za oknem. Trwają prace legislacyjne nad ustawą dotyczącą KSEF i zgodnie z przewidywaniem Senat odrzucił projekt ustawy w całości.  Senatorzy zwrócili uwagę na rażące błędy, do których doszło podczas konstruowania ustawy.  Według Senatorów naruszają one kluczowe zasady tworzenia dobrej legislacji, zgodnie z Konstytucją.

Zespół legislacyjny w Senacie zauważył, że wzór tak istotnego dokumentu jak faktura VAT, niezbędny do przeprowadzania rozliczeń podatkowych, powinien być zawarty w rozporządzeniu wydanym przez ministra finansów. Natomiast w obecnej formie ustawy, przewiduje się jedynie opublikowanie wzoru faktury VAT (odpowiedniej dla nowego systemu) w Internecie.  Analogiczne zastrzeżenia dotyczyły ogłaszania wzorów innych dokumentów, używanych w celach związanych z VAT

Wątpliwości Senatu wzbudził również nowy art. 106gb ust. 6 ustawy o VAT, dotyczący wystawiania faktur dla podmiotów, które nie są czynnymi podatnikami, VAT.  W myśl projektowanych przepisów podatnicy zwolnieni z VAT, występujący jako nabywcy, będą mogli podjąć decyzję o rezygnacji z korzystania z systemu.

W związku z tymi niedociągnięciami senacka Komisja Finansów Publicznych i Budżetu zarekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy w całości i tak też się stało. Co dalej z ustawą? Ustawa ponownie wróci do Sejmu, który może ją ponownie uchwalić bez żadnych zmian. Tak więc ostatnie słowo będzie należało do Sejmu. Ten zbierze się na kolejnym posiedzeniu jeszcze 28 lipca i wiele wskazuje na to, że może się wtedy zająć senackim wetem do ustawy wprowadzającej KSeF i najprawdopodobniej je odrzuci albowiem Ministerstwo Finansów i KAS deklarują pełną gotowość działania systemu od 1.07.2024

Czy odrzucenie weta Senatu przez Sejm oznacza koniec zawirowań związanych KSEFem i polscy przedsiębiorcy będą mogli wreszcie spokojnie testować system i  w pełni się  do niego przygotować według obecnej wersji ustawy?

Okazuje się ze niekoniecznie.  Może się okazać, że już po uruchomieniu KSeF trzeba go będzie modyfikować. Na forum Unii Europejskiej trwają bowiem prace o wprowadzeniu jednolitego standardu elektronicznej faktury, tzw. VIDA (VAT in the digital age). dla wszystkich krajów członkowskich. Pierwsze modyfikacje w zakresie stosowania standardu europejskich faktur mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Implementacja poszczególnych zmian w pozostałych obszarach będzie rozłożona w czasie. Np. wspólny system dla europejskiego raportowania w czasie rzeczywistym (DRR) będzie obowiązywał od 2028 roku.  Należy jednak pamiętać, że ostateczna data wejścia wszystkich  zmian w życie może ulec zmianie.  Ma na to wpływ proces legislacyjny i uzgodnienia między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. To wszystko powoduje, że do europejskiego standardu u-faktur będzie musiała się dopasować polska legislatura.

Jednak według zapewnienia ministerstwa finansów polscy przedsiębiorcy nie będą musieli się ponownie dostosowywać do standardów e-Faktur . Czy tak będzie ? Zobaczymy.

Na razie i tak zaszła techniczna zmiana w tym systemie. W wyniku konsultacji z przedsiębiorcami MF zmieniło tzw. strukturę logiczną FA na nową. Będzie ona obowiązywała od września.

Tym samym zmienią się nieco uwarunkowania techniczne związane z wdrażaniem tego systemu, zwłaszcza w dużych firmach.  To oznacza, że te firmy, które już rozpoczęły dostosowywanie swoich systemów księgowych do poprzedniej wersji struktury logicznej, będą musiały je zmienić.  Czy jest więc jakiś sposób żeby się jednak do KSEFU przygotować ? Z obserwacji rynku wynika, że wiele firm czeka z rozpoczęciem wdrażania KseF do czasu , aż zostanie ostatecznie uchwalona ustawa wdrażająca ten system i zostaną ostatecznie ustalone wszystkie kwestie techniczne związane z tym, jak ten system ma działać. Dodatkowo stopień przygotowania na wdrożenie KSEF różnych systemów ERP czy zwykłych systemów księgowych jest różny.  Nie da się wykluczyć że jedynym, prawdziwym testem dla wszystkich uczestników rynku okaże się moment startu systemu i realnej obsługi milionów faktur. Co teraz mogą zrobić przedsiębiorcy ? Sale firm szkoleniowych, które twierdzą że znają wszystkie odpowiedzi na pytania związane z KSEF pękają w szwach.  Jednakże naszym zdaniem jest ciągle mnóstwo niejasności i pytań, które zostają bez odpowiedzi nawet stawiane Ministerstwu Finansów.

Jedynym sposobem dla proaktywnego przedsiębiorcy wydaje się być bliska partnerska, współpraca z dostawcą systemów informatycznych ERP. To właśnie integrator lub firma odpowiedzialna za bieżący serwis systemów ERP powinien odpowiedzieć przedsiębiorcom na z pozoru proste pytanie: Czy mój system informatyczny jest gotowy na KSEf ?  Wiarygodny integrator powinien mieć pełną aktualną wiedzę na temat zarówno kwestii legislacyjnych, merytorycznych, aktualnego statusu zmian ale również powinien potrafić odpowiedzieć na pytania dotyczące wszystkich kwestii technicznych odnośnie stopnia przygotowania firmy i jej systemu na tak ważną zmianę w systemie funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu na temat Ksef z prezesem firmy wdrażającej systemy informatyczne do firm oraz do ściągnięcia praktycznego poradnika gdzie zostały zebrane chyba najtrudniejsze pytania i odpowiedzi na temat Ksef jakie zadają obecnie  polscy przedsiębiorcy

Zapraszany po szczegóły do konsultantów

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowym omówieniem tego tematu, zapraszamy do kontaktu z ekspertem GECOS.:

Obejrzyj
22:39
19 lipca

Wszystko o KSeF z perspektywy dostawcy systemów informatycznych ERP

Comarch ERP XL
Czytaj dalej
30 października

Automatyzacja procesów księgowych z systemem ERP – nowoczesne podejście do księgowości

Optymalizacja
21 października

KPI Twojej firmy. Jak monitorować kluczowe wskaźniki efektywności? 

Optymalizacja
21 października

Dotacje na system ERP – kto i jak może się o nie ubiegać? Przewodnik 

Strategia
Powiązane tematy

Comarch ERP XL

Zarządzaj plikami cookies