Blog

Specyfika wdrożenia systemu ERP w firmie produkcyjnej okiem eksperta

Specyfika wdrożenia systemu ERP w firmie produkcyjnej okiem eksperta

Wiele firm z branży produkcji poszukuje rozwiązań, które pomogą zoptymalizować pracę, wyeliminować marnotrawienie surowców i oszczędzić zasoby finansowe. Wdrożenie systemu ERP jest na pewno właściwym sposobem, żeby zrealizować te cele.

Wdrożenie systemu ERP w firmie produkcyjnej

Warto zastanowić się czy wdrożenie system ERP w firmie produkcyjnej różni się od typowych wdrożeń tego typu systemów, a jeśli tak to na co należy zwrócić szczególną uwagę .

Na pewno firmy produkcyjne mają dość specyficzne procesy mocno uzależnione od rodzaju produkcji , którą się zajmują . Na początku trzeba zdefiniować z jaką firmą produkcyjną mamy do czynienia.  czy jest to produkcja  seryjna, masowa, jednostkowa czy jest to produkcja dyskretna czy procesowa. Przez produkcję dyskretną mamy na myśli produkcję  jednostkowych identyfikowalnych produktów, jak samochody, komputery, meble, rowery. W przeciwieństwie do produkcja procesowej, gdzie  produkt finalny jest efektem  nieodwracalnego procesu i nie można go rozłożyć na elementy składowe. Mamy tu na myśli takie produkty jak żywność, napoje, farmaceutyki, czy też na przykład farby. Kolejną kwestią jest czy jest to produkcja mało czy wielko seryjna. Te wszystkie definicje przekładają się na charakter procesów w danej firmie i jak te procesy będą ułożone. Następnie trzeba określić jaką specyfikę  przyjmują te procesy. Czy dana firma produkcyjna planuje w sposób szczegółowy, czy zgrubny. Czy przy zastosowaniu takiego systemu  planowania, gdzie planuje się bardzo konkretnie na jakich maszynach, przy udziale, jakich osób, o jakich kompetencjach, jakich kwalifikacjach chcemy produkować. Czy sposób rejestrowania produkcji jest szczegółowy, czy ogólny. Jeśli  szczegółowy to czy jest rejestrowany  dokładnie każdy produkt? Czy jest rejestrowany dokładnie   czas w którym jest realizowana produkcja czy są  rejestrowane wszystkie odpady i wszelkiego rodzaju braki To wszystko ma olbrzymi wpływ na  wdrożenie systemu ERP W firmie produkcyjnej.

Takim proces wdrożenia jest stosunkowo skomplikowany i wymaga systemu ERP dopasowanego do potrzeb firmy produkcyjnej oraz konsultantów /ekspertów jeśli chodzi o samo wdrożenie.

Pomimo rosnącej świadomości na rynku zdarzają się takie przypadki, gdzie nawet duży klient, czy też osoby po stronie klienta sądzą, że wybrany system jest od początku gotowy do wdrożenia i ma zaimplementowane rozwiązania, które po prostu uruchamiamy. Istnieje takie przeświadczenie, że nieważne jaki mamy rodzaj produkcji to system zaraz po uruchomieniu powinien działać bez większych problemów i większość funkcjonalności powinno być „zaszyte” w standardzie. Rzeczywistość jest zgoła odmienna . Warto promować takie podejście do wdrożenia systemu które zaczyna się od głębokiego spojrzenia do wewnwątrz organizacji. Należy zacząć od szczegółowego sprawdzenia  co się dzieje specyficznego w danej organizacji produkcyjnej i w jaki sposób realizowane są procesy i dlaczego. Tu pojawia się rola dla eksperta konsultanta który wdraża system od strony integratora.  Warto zaufać firmom z dużym doświadczeniem w branży produkcyjnej albowiem dopiero taki integrator w pełni rozumie procesy, jakie zachodzą w tej firmie produkcyjnej. Dobrze dobrany integrator ERP dla firmy produkcyjnej sprawie ze takie wdrożenie jest dużo sprawniejsze szybsze i przebiega według wcześniej zaplanowanych założeń . To co wyróżnia eksperta od zwykłego konsultanta to umiejętność aktywnego słuchania potrzeb klienta. Zwłaszcza w firmach produkcyjnych o skomplikowanych procesach trzeba precyzyjnie wysłuchać tego, co ma do powiedzenia klient. Najpierw trzeba zrozumieć, co ma na myśli i jak myśli klient. Zrozumieć jego potrzeby, następnie opowiedzieć o tych potrzebach własnymi, słowami, czy i jak to się zrozumiało i na koniec odpowiedzieć sobie na pytanie, czy widzimy to samo, czy rozumiemy to, co przygotowaliśmy tak samo.  Następnie należy przedstawić sam plan projektu, zaprezentować sposób funkcjonowania systemów w oparciu o to, co klient powiedział i upewnić się że klient dobrze go zrozumiał i że to co przygotował i co zaprojektował integrator odpowiada rzeczywiście potrzebom klienta .

Jak system ERP wdrożony przez ekspertów może pomóc firmie produkcyjnej w największych obecnie wyzwaniach rynkowych?

Ekspert wdrażający system ERP w firmie produkcyjnej powinien zdawać sobie sprawę jak obecna sytuacja rynkowa przekłada się na funkcjonowanie takiej firmy . Należy spojrzeć na bieżące wyzwania rynkowe w dwóch perspektywach

Pierwsza perspektywa dotyczy kwestii surowców.

Ostatnie miesiące czy lata to całkowite zaburzenia jeśli chodzi o ciągłość dostaw surowców oraz ich zmienność cenową. Pomimo lekkiej poprawy w ostatnim czasie dla większości  firm produkcyjnych było to jedno z największych wyzwań.

Warto więc sobie odpowiedzieć na pytanie czy wiemy, na jakich etapach procesu produkcji marnuje się surowce ? Powszechnym problemem firm z branży produkcji jest zużywanie większej ilości surowców, niż powinny. Dzieje się tak, gdyż wiele z nich marnuje materiał poprzez złe i nieefektywne zarządzanie nim. To z kolei przyczynia się do narażania przedsiębiorstwa na ponoszenie kosztów zakupu dodatkowych półproduktów, a także opóźnienia w stworzeniu końcowego towaru. Jednak trudno jest zorientować się, na jakim etapie procesu wytwarzania wykorzystuje się zbyt dużo surowca, jeśli nie posiada się odpowiednich narzędzi. Dlatego oprogramowanie ERP dla produkcji musi być wyposażone w moduł umożliwiający badanie efektywności realizowania produkcji zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami

Również planowanie zapasów surowców w firmie produkcyjnej może stanowić nie lada wyzwanie. Dobrze dobrany i wdrożony system ERP dla firm produkcyjnych pomaga w efektywnym planowaniu dzięki stałemu monitorowaniu pozostałych zapasów. Dostarczając informacje o stanach magazynowych dla poszczególnych produktów, pomoże uniknąć sytuacji, w których braknie surowca. Ponadto precyzyjne dane pomagają uniknąć marnotrawienia poprzez zakup zbyt dużej jego ilości zwłaszcza po zbyt dużych i ciągle rosnących cenach .

Druga perspektywa to kwestia wzrostu kosztów energii.

Firmy produkcyjne to firmy które chyba w największym stopniu odczuwają wzrosty kosztów energii z prostego powodu że tej energii zużywają bardzo dużo i bez tej energii obyć się nie mogą. Pomimo że pojawiają się przykłady firm , które  zaczynają budować własne mini elektrownie czy naprędce stawiają panele fotowoltaiczne nie jest to możliwe aby w krótkim czasie to zdyskontować.  Firmy mogą i podnoszą ceny produktów jednak nieracjonalnym byłoby oczekiwanie przerzucenia  wszystkich rosnących kosztów na klienta ostatecznego . Tutaj z pomocą przychodzi dobrze wdrożony i skonfigurowany system ERP  pozwalający na bardzo dokładne  identyfikowanie  wszystkich kosztów wytworzonych produktów przez firmy, a następnie ich optymalizowaniu. System ERP może pomóc w ich bezpośrednim zmniejszaniu poprzez zwiększanie efektywności oraz szukanie tych miejsc gdzie następuje niepotrzebne marnowanie zasobów.  System ERP zapewni odpowiednie planowanie, optymalne wykorzystanie zasobów, które firmy produkcyjne posiadają na halach produkcyjnych . Pozwoli na lepsze kontrolowanie zużycie surowca czy lepszą kontrolę braków. Ekspercki system ERP zweryfikuje czy produkcja rzeczywiście idzie  zgodnie z ustaloną technologią, a może idzie zgodnie z ustaloną technologią, ale ona jest nieprawidłowa vs standardy rynkowe.  

System ERP pozwoli na wyłapanie tego typu odchyleń.  Oceni każdorazowo sytuację  ile tych braków powstaje, a ile powinno powstawać? Dlaczego zużywamy surowca 2 razy więcej albo dlaczego wykorzystujemy więcej  czasu na powtarzalne zlecenia. System pozwala to wszystko mierzyć i rejestrować. Im dokładniej te te dane będą rejestrowane, im lepiej będą wprowadzane do systemów informatycznych, tym dokładniejsza ta informacja będzie. Dzięki tej informacji firmy będą mogły trafniej podejmować decyzję, co zrobić ze wzrastającymi kosztami energii, jak zoptymalizować te koszty? Dobrze funkcjonujący  system ERP w firmie produkcyjnej pozwala na pilnowanie kosztów i ich optymalizację w odniesieniu do tego jak obecnie zachowuje się rynek. Co więcej dzięki tej optymalizacji firmy produkcyjne mogę w takich sytuacjach zdobywać przewagę konkurencyjną poprzez efektywniejsze procesy zarządzania wzrostem kosztów.

System ERP w firmie produkcyjnej

Podsumowując wdrożenie systemu ERP w firmach produkcyjnych może przynieść wiele korzyści. Korzyści te mogą być na tyle duże że mogą stanowić o przewadze konkurencyjnej firmy, która wdrożyła taki system. Z drugiej strony sam system nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Powinien być wdrożony za pomocą eksperckich organizacji posiadających wyjątkowe doświadczenie w branży produkcyjnej. Dopiero taka kombinacja jak właściwy system i optymalne wdrożenie może stanowić wartość dodaną dla danego przedsiębiorstwa. Jeśli firma nie posiada żadnego doświadczenia z rozwiązaniami ERP, możesz nie wiedzieć, że dzielą się one na dwa typy: gotowe oraz dedykowane. Ten pierwszy wdrożysz zdecydowanie szybciej, a dzięki uniwersalności, jego koszt jest stosunkowo niższy. Jednak zwykle nie ma możliwości rozbudowy ani dopasowania do potrzeb konkretnej firmy, więc efekty mogą być mniej spektakularne, niż w przypadku tego drugiego rodzaju. Z kolei system dedykowany jest bardziej elastyczny. Lepiej wspiera procesy organizacji, ponieważ można go dopasować i rozbudować o potrzebne moduły. Jednak wiąże się to z dłuższym czasem wdrożenia oraz wysokimi kosztami implementacji. Przed rozpoczęciem projektu warto zaufać ekspertom. którzy doradzą , jaki system lepiej odpowie na specyfikę Twojego przedsiębiorstwa i pomoże zrealizować założone cele biznesowe.

Zapraszany po szczegóły do konsultantów

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowym omówieniem tego tematu, zapraszamy do kontaktu z ekspertem GECOS.:

E-mail:

biuro@gecos.pl

 

Tel:

502 474 034

Obejrzyj
22:39
19 lipca

Wszystko o KSeF z perspektywy dostawcy systemów informatycznych ERP

Comarch ERP XL
Czytaj dalej
07 listopada

System Comarch ERP XL w firmie Insell

Comarch ERP XL
16 października

Jak zaawansowane systemy ERP wspierają firmy z branży medycznej ?

Comarch ERP XL
02 sierpnia

Ustawa o KSEF odrzucona przez Senat, co to oznacza dla przedsiębiorców ?

Optymalizacja
Powiązane tematy

Comarch ERP XL