Blog

Dlaczego warto używać systemów IT w chmurze?

Rozwiązania chmurowe stale zyskują na popularności. Największe zainteresowanie systemami IT w chmurze zauważono w czasie pandemii COVID-19, kiedy wielu przedsiębiorców zostało zmuszonych do szybkiego przejścia na pracę zdalną i musiało znaleźć sposób umożliwiający stały przepływ informacji pomiędzy pracownikami. Teraz, gdy pandemia się skończyła, ludzie działający w różnych branżach nadal oczekują możliwości całkowitej lub częściowej pracy z domu, dlatego firmy ciągle decydują się na korzystanie z rozwiązań chmurowych. Jakie są ich największe zalety? A co może okazać się wyzwaniem?

Rozwiązania chmurowe wykorzystywane są nie tylko do przechowywania, lecz także do przetwarzania danych. Pozwalają na dostęp do wspólnych zasobów firmy, w tym baz danych, aplikacji, usług, sieci i systemów o każdej porze z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu różnych urządzeń. Często nie trzeba instalować nawet nowych programów czy aplikacji, wystarczy mieć dostęp do internetu. Z tego względu na używanie systemów IT w chmurze decyduje się coraz więcej firm działających w różnych branżach. Kto najczęściej przechodzi na rozwiązania chmurowe?

Dla kogo są rozwiązania chmurowe?

Zazwyczaj są to przedsiębiorstwa, które pracują całkowicie albo częściowo w trybie zdalnym i muszą umożliwić swoim pracownikom łatwy dostęp do danych bez względu na to, gdzie ci się aktualnie znajdują oraz międzynarodowe marki o rozproszonej strukturze chcące udostępnić wybrane zasoby oddziałom np. w dziesięciu krajach na różnych kontynentach.

Jednocześnie systemy IT w chmurze doceniają nowe firmy, które dopiero wchodzą na rynek i chcą się rozwijać, bo widzą w nich możliwość ograniczenia kosztów oraz te istniejące od dawna i planujące optymalizację wydatków związanych z IT. Rozwiązania chmurowe nie wymagają bowiem inwestycji w zakup oprogramowania i jego wdrożenie, a także ponoszenia kosztów utrzymania serwera. Te w połączeniu są dużo wyższe niż cykliczny abonament umożliwiający korzystanie z systemów IT w chmurze.

Zalety systemów IT w chmurze

Jakie zalety poza optymalizacją kosztów niesie za sobą przejście na rozwiązania chmurowe? Przede wszystkim daje nieprzerwany dostęp do narzędzi pracy i danych niezbędnych do jej wykonywania. Pracownicy, którzy muszą korzystać ze wspólnych plików, mogą to robić bez względu na to, jakich urządzeń używają i gdzie się znajdują. Są w stanie szybko wprowadzać modyfikacje widoczne od razu u wszystkich pozostałych użytkowników, co przekłada się na efektywność współpracy w zespołach.

Łatwość dostępu do informacji wpływa także bezpośrednio na zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa oraz na tempo podejmowania decyzji biznesowych, co z kolei powoduje budowanie przewagi konkurencyjnej. Jeśli firma działa sprawniej, szybciej osiąga lepsze wyniki.

Chmura pozwala również na dostęp do w zasadzie nieograniczonych zasobów, ale płaci się wyłącznie za to, ile się aktualnie wykorzystuje. Jeżeli pojawia się potrzeba zwiększenia mocy, można to zrobić bardzo szybko i w drugą stronę – wtedy, gdy część zasobów okazuje się zbędna, da się z nich zrezygnować. W przypadku zakupu fizycznych serwerów proces odsprzedaży nie jest taki prosty i wiąże się ze stratą finansową wynikającą albo z konieczności utrzymywania infrastruktury, która nie jest aktualnie potrzebna, albo ze zbycia używanych urządzeń za kwotę niższą niż się je kupiło.

Co jeszcze można uznać za zaletę systemów IT w chmurze? Odpowiedzialność za utrzymanie i zarządzanie aplikacjami leży po stronie dostawcy. To on ma obowiązek chronienia danych – zapewnienia ich bezpieczeństwa – w tym ochrony przed potencjalnymi cyberatakami oraz regularnego aktualizowania oferowanych rozwiązań. Dzięki temu informacje przechowywane w chmurze są odporne na ewentualne próby kradzieży, a systemy na ataki DDoS bardziej niż byłyby w firmie, ponieważ dostawca może wykorzystywać skuteczniejsze rozwiązania na szerszą skalę w porównaniu do większości pojedynczych przedsiębiorstw.

Na koniec warto wymienić jeszcze jedną zaletę, która dla wielu firm ma kluczowe znaczenie – tworzenie kopii zapasowych i możliwość odzyskania danych. Dostawcy zazwyczaj oferują tworzenie kopii zapasowych na bieżąco i są w stanie przywrócić utracone pliki. Na pewno jest to dużo łatwiejsze niż w przypadku odzyskiwania informacji z urządzeń fizycznych.

Korzystanie z rozwiązań chmurowych – wyzwania

Jednocześnie trzeba pamiętać, że systemy IT w chmurze są uzależnione od działania internetu. Jeśli sieć przestanie działać, bo dojdzie do awarii, systemy również będą niedostępne. To może spowodować opóźnienia w realizacji zadań, dlatego w przypadku korzystania z rozwiązań chmurowych trzeba zadbać o stały, niezakłócony dostęp do sieci i o odpowiednią przepustowość łączy. Czasami okazuje się to wyzwaniem, szczególnie, gdy mówimy o zakładach produkcyjnych lub magazynach zlokalizowanych poza dużymi miastami.

W niektórych przypadkach przeszkodą w korzystaniu z systemów IT w chmurze mogą być także oczekiwania klienta. Niektóre przedsiębiorstwa zastrzegają bowiem, że nie chcą, żeby przekazywane przez nich dane były przetwarzane lub przechowywane w rozwiązaniach chmurowych.

Zapraszany po szczegóły do konsultantów

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowym omówieniem tego tematu, zapraszamy do kontaktu z ekspertem GECOS.:

E-mail:

biuro@gecos.pl

 

Tel:

502 474 034

Obejrzyj
22:39
19 lipca

Wszystko o KSeF z perspektywy dostawcy systemów informatycznych ERP

Comarch ERP XL
Czytaj dalej
07 listopada

System Comarch ERP XL w firmie Insell

Comarch ERP XL
16 października

Jak zaawansowane systemy ERP wspierają firmy z branży medycznej ?

Comarch ERP XL
02 sierpnia

Ustawa o KSEF odrzucona przez Senat, co to oznacza dla przedsiębiorców ?

Optymalizacja
Powiązane tematy

Comarch ERP XL

Optymalizacja